Zamek Prószkowskich w Białej
Zamek Prószkowskich w Białej, położony w powiecie prudnickim, to fascynujący zabytek, który przyciąga uwagę miłośników historii i architektury. Ta renesansowa budowla, wzniesiona na fundamentach wcześniejszej gotyckiej warowni, kryje w sobie bogatą historię i jest świadectwem dawnej świetności rodu Prószkowskich. Choć obecnie zamek jest własnością prywatną i nie jest udostępniany do zwiedzania, jego architektura i otoczenie wciąż zachwycają turystów odwiedzających Białą.
Historia zamku
Zamek Prószkowskich został zbudowany w XVI wieku na miejscu wcześniejszego, średniowiecznego grodu. W 1606 roku cesarz Maksymilian II sprzedał Białą wraz z dobrami Janowi Krzysztofowi Prószkowskiemu, który w latach 1638-1640 rozbudował zamek w stylu wczesnego baroku. W XVIII i XIX wieku zamek przeszedł kolejne przekształcenia, a w 1856 roku został przejęty przez miasto i przekształcony w seminarium nauczycielskie oraz gimnazjum. Po II wojnie światowej budynek służył jako szkoła, a później magazyny. Obecnie zamek jest własnością prywatną i nie jest użytkowany.
Architektura i otoczenie
Zamek w Białej to dwukondygnacyjna budowla zbudowana na planie litery „T”, z charakterystycznym wysokim dwuspadowym dachem. Starsza, wschodnia część zamku posiada elewacje ze ślepymi arkadami, a zachodnie skrzydło, które jest dłuższe, zakończone jest wieżą z barokowym hełmem z latarnią. Główne wejście do zamku prowadzi przez kolumnowy portyk w skrzydle zachodnim. Wnętrza zamku, choć niedostępne, zachowały układ jednotraktowy z przesklepionymi pomieszczeniami na parterze i stropami na piętrze.</p> <p>Otoczenie zamku, choć nieco zaniedbane, wciąż zachowuje urok dawnych czasów. Zachowały się fragmenty dawnych murów miejskich, które niegdyś otaczały zamek, a także kamienny krzyż pokutny przy szczytowej ścianie południowej skrzydła zamku.
Informacje dla odwiedzających
Zamek Prószkowskich w Białej jest obiektem prywatnym i nie jest udostępniany do zwiedzania. Mimo to, warto odwiedzić Białą, aby podziwiać zamek z zewnątrz oraz cieszyć się urokami okolicznego krajobrazu. Dojazd do Białej jest wygodny, a najbliższe większe miasto to Prudnik. Poleca się wizytę w godzinach dziennych, aby móc w pełni docenić detale architektoniczne zamku.
Podsumowanie
Zamek Prószkowskich w Białej to wyjątkowy zabytek, który choć niedostępny dla zwiedzających, wciąż fascynuje swoją historią i architekturą. Jego renesansowy styl, połączony z elementami barokowymi, stanowi cenny przykład dawnej architektury obronnej. Spacerując wokół zamku, można poczuć atmosferę minionych wieków i wyobrazić sobie życie dawnych mieszkańców tej imponującej rezydencji. Biała, z jej bogatą historią i malowniczym położeniem, to miejsce, które warto odwiedzić, by odkryć tajemnice przeszłości.