Do grona funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Prudniku dołączył Skandur, innowacyjny pies patrolowy. Ojciec Skandura ma na swoim koncie tytuł aktualnego mistrza świata psów, co czyni go niezwykle wartościowym nabytkiem. Skandur oficjalnie przystąpił do swojej dziewięcioletniej służby policyjnej, po której planowane jest przejście psa na emeryturę.

Skandur rozpoczął swój nowy etap życia jako pies patrolujący prudnickie ulice na początku grudnia. Jest już pełnoprawnym członkiem zespołu, dzięki wcześniejszemu profesjonalnemu przygotowaniu i szkoleniu, które odbyło się w hodowli znajdującej się w Niekazanicach na terenie powiatu głubczyckiego.

Skandur to reprezentant rasy rottweiler, który charakteryzuje się genami championa. Jego ojciec jest obecnie zwycięzcą podczas konkurencji posłuszeństwa i obrony sportowej na arenie międzynarodowej.

Skandur został przypisany do działalności patrolowej pod nadzorem aspiranta sztabowego Krzysztofa Babisza. To właśnie Babisz od ponad 17 lat troszczy się o psy w prudnickiej komendzie – informuje aspirant sztabowy Andrzej Spyrka, pełniący obowiązki oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Prudniku.

Skandur, który został profesjonalnie przeszkolony do służby w policji, kosztował 11.000 złotych. Środki na zakup tego czworonożnego funkcjonariusza pochodziły z funduszy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

O wysokiej wartości psów służbowych dla policji mówi aspirant sztabowy Andrzej Spyrka: „Psy pełnią bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymują groźnych przestępców, szukają osób zaginionych”.