W sobotę 7 sierpnia miało miejsce bardzo interesujące wydarzenie. Był to jubileuszowy pieszy rajd trasą z Prudnika na Pradziad. Impreza jak co roku cieszyła się olbrzymią popularnością. Nie ma się czemu dziwić – każdy uczestnik musi przebyć blisko 60 km w maksymalnym czasie nie przekraczającym 15 godzin. Wyzwanie jest dość spore, bowiem szlak wiąże się z licznymi wzniesieniami i spadkami na różnych wysokościach.

Rajd organizowany przez prudnicki oddział PTTK

Piesze wędrówki cieszą się coraz większym zainteresowaniem, na co wskazuje liczba uczestników biorących udział w tegorocznej edycji rajdu. Zgłosiło się bowiem 200 osób z różnych części Polski, a także z Czech, Niemiec i Słowacji. Zawodnicy musieli pokonać wymagającą trasę 60 kilometrów w czasie poniżej 15 godzin. Na pozór proste zadanie okazało się w praktyce zdecydowanie trudniejsze dla wielu z nich. Start rajdu miał miejsce w Prudniku na wysokości 265 m n.p.m a jego finisz znajdował się pod wieżą na Pradziadzie, mieszczącą się na wysokości 1491 m n.p.m. Może sama różnica wysokości nie była duża, jednak podczas całej wędrówki znalazło się wiele wzniesień ok. 2250 m w górę i zejść 1000 m w dół.

Wiele atrakcji na szlaku

Sam pieszy rajd jest częścią projektu „Podróż przez JESIONIKI” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z pieniędzy budżetu państwa w ramach „przekraczania Granic”. Na trasie znalazło się wiele ciekawych atrakcji turystycznych i niezapomnianych widoków. Sam rajd, choć wymagający przyniósł wiele radości jego uczestnikom. To impreza, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród polskich i zagranicznych wspinaczy.

Podążając wyznaczoną trasą można było zobaczyć wiele ciekawych budynków architektonicznych. Sanktuaria, wieże widokowe i niewielkie kościółki to tylko kilka z nich. Ponadto na szczególną uwagę zasługują również dolinki i wzniesienia z pięknym krajobrazem. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił na tak dużym dystansie, koniecznie sprawdź w jakim terminie odbędzie się przyszłoroczna edycja tego marszu.