To fantastyczna akcja, która połączyła przyjemność z pożytecznością. Dwudziestu trzech strażaków z całego kraju postanowiło wejść na Rysy. I to nie z byle jakiego powodu. To promocja przekazywania swoich komórek macierzystych i szpiku osobom potrzebującym. W zorganizowanej grupie wzięło udział także dwóch strażaków z gminy Lubrza. Było to rodzeństwo – Daria druhna z OSP Dytmarów oraz Rafał młodszy aspirant prudnickiej KP PSP.

Nie takie proste wejście

O ile samo wejście na najwyższy szczyt w Polsce nie jest wybitnym wydarzeniem. W końcu wielu turystów corocznie pokonuje tę trasę. Ale już wejście na wysokość 2500 m n.p.m. w mundurach bojowych i z pełnym osprzętowaniem jest nie lada wyczynem. Zwłaszcza, że każdy z uczestników wyprawy musiał wziąć na swoje plecy blisko 20 kilogramów. I choć tak długi marsz był prawdziwym wyzwaniem, jak podkreślają uczestnicy – było warto. To nie tylko spełnienie marzeń wielu z nich. To także szczytny cel i fantastyczna promocja pomagania innym osobom.

Pomagają na wiele sposobów

Strażacy, którzy wzięli udział w wyprawie nie mieli zbyt długiego czasu na przygotowania. Wielu z nich zdecydowało się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem podróży. Zbiórka ochotników miała miejsce o 4:15 nad ranem w Palenicy Białczańskiej. Cała trasa biegła przez Morskie Oko, następnie Czarny Staw i Bulę. Dzielni strażacy zakończyli wejście na szczyt po blisko pięciu godzinach marszu. Po drodze spotkali się z olbrzymim uznaniem i wyrazami szacunku. Wielu turystów, którzy ich mijali zatrzymywało się aby powiedzieć dobre słowo bądź zrobić sobie zdjęcie. Cała inicjatywa szybko dotarła do najdalszych zakątków Polski. To wspaniała akcja, która powinna być kontynuowana w następnych latach. W końcu szczytów w Polsce jest tak wiele!

Co ważniejsze, obecność strażaków na szlaku przydała się także w bardziej praktyczny sposób. Na trasie bowiem pewien mężczyzna wymagał pomocy, bowiem ześlizgnął się ze stromej ściany. Oczywiście strażacy nie zawiedli i w tej sytuacji, pomagając starszemu panu. Cała akcja wspomagana była przez Tatrzański Park Narodowy Oraz TOPR