Sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu mogą przydarzyć się każdemu. Dlatego tak istotną kwestią jest organizacja specjalnych ćwiczeń w naturalnych warunkach, które pozwolą na opracowanie strategii i poszerzenie umiejętności odpowiednich służb. Nie inaczej było w przypadku dzisiejszej sytuacji, która miała miejsce w Urzędzie Miejskim Prudnik. Tym razem nastąpiło celowe zadymienie jednego z pomieszczeń budynku, a akcja według obserwatorów była przeprowadzona wzorcowo.

Dym, ogień, ewakuacja

To właśnie dziś odbyły się ćwiczenia, w których wzięły udział jednostki straży pożarnej z Prudnika oraz okolicznych Szybowic i Moszczanki. Uruchomione zostało również Gminne Centrum Reagowania i Porządku Publicznego. Wszystko po to, aby udoskonalić umiejętności strażaków w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Kiedy już jedno z pomieszczeń zostało zadymione, nastąpiła ewakuacja personelu oraz osób, które przebywały w Urzędzie Miejskim. Wszyscy pracownicy zostali pokierowani do znajdującego się w pobliżu domu kultury. Wtedy do akcji wkroczyła straż pożarna w specjalnym sprzęcie ułatwiającym oddychanie.

Sytuacja została szybko opanowana. Niemal wzorcowo. Jedyny mankament zauważono w drogach przeciwpożarowych, dlatego strażacy wystosowali prośbę o ich udrożnienie. Takie ćwiczenia pozwalają bowiem na wskazanie błędów, zarówno w danych instytucjach, jej budynkach jak i wśród strażaków. Choć należy otwarcie powiedzieć, że obecnie to właśnie te służby cieszą się największym uznaniem i poszanowaniem zwykłych obywateli.