Kilka dni temu doszło do podpisania aktu notarialnego, powołującego do życia nową spółkę. SIM Opolskie Południe powstała z myślą o budowie nowych mieszkań na terenie Opolszczyzny. To doskonały projekt, który już niebawem przyczyni się do poprawy warunków mieszkaniowych w dziesięciu gminach. Jedną jest z nich jest oczywiście Prudnik.

Czym właściwie jest spółka i kto jest jej założycielem?

To Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z kapitałem sięgającym blisko 30 000 000 złotych. Należy podkreślić, że to pierwsza tego rodzaju spółka założona na terenie Opolszczyzny. Akt notarialny został podpisany w Domu Kultury Prudnik. Poza Krajowym Zasobem Nieruchomości w jej skład weszło dziesięć gmin: Ujazd, Walce, Prudnik, Baborów, Głogówek, Branice, Strzelce Opolskie, Otmuchów, Kędzierzyn Koźle oraz Kietrz. Sam kapitał spółki otrzymał środki w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Jak podkreślają radni już w najbliższym czasie ma powstać blisko 1100 tanich mieszkań na wynajem. Będzie to olbrzymi sukces, który sprawi, że życie w gminach będzie dużo wygodniejsze.

Wzorcowa współpraca

Jak podkreślił prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości wszelkie negocjacje oraz rozmowy z poszczególnymi gminami przebiegały w sposób wzorcowy. Obyło się zatem bez sporów czy jakichkolwiek nieporozumień. Każda gmina ma otrzymać ok. 3 mln złotych na wskazany powyżej cel. Co najważniejsze posiadanie już pozyskanych funduszy kapitału początkowego usprawni cały proces budowy takich mieszkań, a gminom będzie zdecydowanie łatwiej wystąpić o kredyt  do Banku Gospodarstwa Krajowego. Taki projekt działa już w innych województwach. Daje sposobność większych inwestycji, które umożliwiają mieszkańcom wynajem mieszkań zdecydowanie tańszych, niż znajdujących się obecnie na rynku propozycji. Jak podkreślają osoby biorące udział w podpisaniu aktu notarialnego, istnieje duża szansa, iż pierwsze klucze zostaną przekazane już na początku 2023 roku.