W niedzielę nastąpiła beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego a w raz z nim także siostry Róży Czackiej. W wielu miejscowościach w Polsce obchodzono ten wyjątkowy dzień wspólną modlitwą oraz ciekawymi wydarzeniami i imprezami. W Prudniku zdecydowano się na modlitwę oraz wspaniały koncert, który odbył się na scenie przy Grocie Lurdzkiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku – Lesie. To było wyjątkowe wydarzenie, któremu towarzyszyła równie wyjątkowa muzyka.

Wielka radość mieszkańców Prudnika

Po godzinie 12 wśród ludzi licznie zgromadzonych przy kościele franciszkanów rozległy się gromkie brawa. Stało się jasne, że kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski został jednym z błogosławionych kościoła katolickiego. Msza beatyfikacyjna zgromadziła wielu ludzi, którzy chcieli uczestniczyć w tym nietypowym wydarzeniu. Transmisja całego wydarzenia miała miejsce na telebimie, do którego mieszkańców dowożono autobusami komunikacji miejskiej. Podniosłej chwili towarzyszyła wspólna modlitwa oraz ogromna radość i wzruszenie.

Popołudniowe atrakcje w Prudniku

Po części oficjalnej i niezwykle podniosłej nastąpiła mniej oficjalna część wydarzenia. Na początku, o godzinie 18:30 wystąpiło Dziecięce i Młodzieżowe Studio Piosenki Prudnickiego Ośrodka Kultury. Dało koncert specjalnie stworzonym na tę okazję programem „Sacrum”. Następnie na prudnickiej scenie plenerowej wystąpił Ygor Przebindowski TRIO a także wyczekiwany gość wieczoru – Stanisław SOYKA kwintet. Po dawce wspaniałej muzyki burmistrz Prudnika dokonał oficjalnego odsłonięcia pamiątkowej monety, wydanej na cześć Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na miejscu dopisywał więc nie tylko dobry humor, ale również przepiękna pogoda. Warto nadmienić kto był organizatorem całej uroczystości. Tu specjalne podziękowania dla gminy Prudnik, Prudnickiego Ośrodka Kultury oraz samego Sanktuarium Św. Józefa. Dla wszystkich, którzy nie mogli wziąć bezpośredniego udziału w wydarzeniu telewizja TVP Opole relacjonowała jego przebieg na żywo.

Fascynująca historia Prymasa Tysiąclecia.

Postać Stefana Wyszyńskiego budzi podziw i uznanie ludzi w różnym wieku. Powstało wiele interesujących programów oraz wspomnień osób, mających przyjemność poznania osobiście tej wyjątkowej postaci. Wśród literatury, na którą warto zwrócić uwagę znalazła się pozycja o tytule „Stefan Kardynał Wyszyński. Zapiski Więzienne. Stacja Prudnik”. Książka ukazała się w 2013 roku i jest z pewnością warta uwagi każdego.