Szybowice to jedna z niewielkich miejscowości znajdujących się w gminie Prudnik. To właśnie tam 9 września doszło do oficjalnego zakończenia budowy pierwszego etapu kanalizacji. Jeszcze do niedawna taki „luksus” wydawał się dla wielu mieszkańców nieosiągalny. Teraz wszystko się zmieniło. Z tego właśnie powodu w miejscowości nastąpiło spotkanie z dziennikarzami. Przybyło na niego wiele istotnych dla projektu osób.

Nowa inwestycja dla mieszkańców

Na spotkaniu mającym miejsce 9 września w gminie pojawił się między innymi prezes ZWiK (wykonawcy całej inwestycji) Pan Paweł Kawecki, sołtys Damian Szepelawy oraz burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. Nie zabrakło również innych osób, w tym mieszkańców Szybowic. Podczas wydarzenia dziennikarze mogli dowiedzieć się, co dokładnie zostało wykonane. Prezes firmy, która była wykonawcą podkreślił, że cała instalacja to blisko 3 tysiące metrów przewodów oraz 58 przyłączy kanalizacyjnych. Liczby te świadczą o tym, że w najbliższym czasie z kanalizacji będzie mogło korzystać 350 osób. Cała inwestycja to jednak nie tylko kanalizacja sanitarna, ale również nowopowstała stacja uzdatniania wody oraz przepompownia ścieków.

Kolejne prace w planach

Jak podkreślają władze to nie koniec planów na najbliższe miesiące. Do końca roku powstaną w Szybowicach kolejne kilometry przewodów. Jak zapowiada wykonawca na początku 2022 roku kolejni mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowej inwestycji. Na ten moment przewiduje się, że cały koszt wykonanych robót wyniesie blisko 13 milionów złotych. To nie jedyna dobra wiadomość. Bowiem decyzja o budowie kanalizacji pociągnęła za sobą jeszcze jedną inwestycję – tranzyt ze skanalizowanymi już wcześniej Niemysłowicami. Co więcej, takie rozwiązanie pozwoli na identyczne bądź pokrewne działania w innych niewielkich miejscowościach w powiecie Prudnickim. Mowa tu przede wszystkim o Mieszkowicach i Rydziczkach. Już wiosną 2021 roku został skierowany odpowiedni wniosek do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w celu rozpoczęcia prac w Rydziczkach.