Już niebawem w Prudniku po raz ósmy zbiorze się śmietanka kolarstwa ulicznego. 19 września rozpocznie się coroczny Memoriał im. Stanisława Szozdy, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jak podkreślają organizatorzy impreza jest pewnego rodzaju podziękowaniem za dokonania tego niesamowitego, polskiego kolarza. To wydarzenie, które na stałe wpisane zostało w kalendarz największych imprez kolarskich w kraju.

Dlaczego Prudnik?

Osoby nie znające dokładnej historii Stanisława Szozdy nie mają pojęcia, że to właśnie w tej miejscowości wychował się kolarz. To tu wciąż można odnaleźć wiele miejsc, w których mężczyzna trenował i oddawał się swoim pasjom. To tu również powracał z wielkiego świata aby nabrać dystansu i po prostu odpocząć. Nie ma więc lepszego miejsca, w którym takie wydarzenie mogłoby się odbyć. W 2010 roku Rada Miejska nadała Stanisławowi honorowy tytuł „Zasłużonego dla Miasta i Gminy Prudnik”. Nie tylko za jego wybitne osiągnięcia kolarskie, ale przede wszystkim promowanie Ziemi Prudnickiej na międzynarodowej arenie.

Memoriał przybrał niecodzienną formą, aby wyróżnić go na tle innych kolarskich imprez. Poza samymi oficjalnymi zawodami na zawodników, jak i wszystkich zgromadzonych czeka wiele innych atrakcji. Warto nadmienić, iż corocznie impreza objęta jest honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Wojewody Opolskiego, Polskiego Związku Kolarskiego oraz Marszałka Województwa Opolskiego.

Co w programie?

Wydarzenie rozpoczyna się już o godzinie 9 oficjalnym odsłonięciem monumentu upamiętnienia Szozdy przy ulicy Mickiewicza. O tym niecodziennym pomniku pisaliśmy już kilka tygodni temu. Następnie rozegrane zostaną wyścigi w Kryteriach Ulicznych, rozpoczynając od najmłodszych roczników dzieci szkół podstawowych. Od 11 będzie mieć miejsce rywalizacja szkółek kolarskich – zarówno w wydaniu dziewczynek, jak i chłopców. Do 17 organizowane będą również wyścigi młodzików na wielu, zróżnicowanych dystansach.  17:45 jest godziną, w której organizatorzy przewidują rundę honorową dla wszystkich miłośników kolarstwa. Będzie ona miała dystans 1600 m.