Duże zmiany w transporcie miejskim

Niewiele miast w Polsce, jak dotąd, zdecydowało się na tak istotny krok, jak zaproponowanie mieszkańcom darmowej komunikacji miejskiej. Przykłady miast, które podjęły takie decyzje w innych krajach wskazują jednak, że rozwiązanie to może być opłacalne – z różnych powodów, niekoniecznie dopiero w długiej perspektywie czasowej.

Najistotniejszym przesłaniem przyświecającym inicjatorom tego projektu i radnym, którzy zagłosowali za podjęciem uchwały w takim właśnie kształcie, było promowanie postaw proekologicznych, które w tym przypadku mają bezpośrednie przełożenie na oczekiwany efekt, czyli czystsze powietrze.

Im mniej samochodów na drogach, tym mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Aby pozbyć się znad naszych miast smogu nie wystarczy zmienić technikę grzewczą, jednym z największych problemów współczesnego świata jest też nadmierny ruch drogowy.

Alternatywa to rozwijanie transportu kolejowego, tramwajowego oraz publicznego, szczególnie z wykorzystaniem nowoczesnych autobusów hybrydowych.

Darmowy transport już od 1 stycznia 2022 r.!

Mieszkańcy Prudnika już pierwszego dnia nowego roku będą mogli korzystać z transportu miejskiego za darmo. Vacatio legis uchwały nie jest więc zbyt długie i od darmowych przejazdów dzieli prudniczan zaledwie kilka tygodni.

Decyzja radnych z pewnością ucieszyła wszystkich mieszkańców. Darmowe przejazdy środkami komunikacji miejskiej to duże ułatwienie w codziennym życiu i spora oszczędność w domowym budżecie.

Radni mają nadzieję, że komunikacja bez opłat okaże się najlepszą zachętą do tego, żeby częściej pozostawiać samochód w garażu i wyrobić sobie nawyk jazdy autobusem miejskim.

Jeśli darmowa komunikacja ma rzeczywiście przynieść pozytywny i zauważalny efekt ekologiczny – konieczne jest to, żeby z nie korzystać z niej incydentalnie, ale podróżować w ten sposób codziennie, np. do pracy czy szkoły.

Prudnik nie jest pierwszym polskim miastem, które wprowadza darmową komunikację. Takie rozwiązanie zyskuje na popularności i można się spodziewać, że tropem Prudnika i innych miast, które już wprowadziły tę formę transportu, pójdą kolejne samorządy.