Koniec problemów z zasięgiem w okolicach Szybowic

Po wielu latach dobiegają właśnie końca problemy mieszkańców Szybowic i innych okolicznych miejscowości z zasięgiem sieci telefonii komórkowej.

To w dzisiejszych czasach poważna niedogodność, która oznacza nie tylko mniejszy komfort funkcjonowania w rzeczywistości, jaką mamy, a ta jest coraz bardziej cyfrowa, ale również możliwe zagrożenie.

Słaby zasięg to np. niemożność dodzwonienia się do służb ratunkowych. Problem z właściwym dostępem do sieci GSM zgłaszali nie tylko mieszkańcy oraz reprezentujący ich sołtysi, ale również służby, takie jak Straż Pożarna.

Do niedawna nic nie wskazywało na to, że problemy mieszkańców tej części powiatu prudnickiego zakończą się w dającym się ustalić terminie, jednak zdeterminowane działania w końcu przyniosły pozytywny skutek. Udało się postawić maszt GSM na jednej z działek w Wierzbcu, dzięki czemu jakość połączeń komórkowych w okolicy znacząco się poprawi.

Dostęp do nowych technologii cyfrowych

W ostatnich latach proces cyfryzacji życia postępuje coraz dynamiczniej, a to oznacza konieczność rozbudowywania sieci technologicznych. Obciążenie takich sieci jest coraz większe, co nie pozostaje bez wpływu na ich przepustowość. W związku z tym sytuacja osób, które miały podstawowe problemy z zasięgiem do sieci telefonii komórkowej, pogłębiały się.

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że okoliczności ostatnich dwóch lat znacznie zintensyfikowały działania zmierzające do zapewnienia wszystkim dostępności do dobrze działającego Internetu, bez czego nie byłoby możliwe masowe wprowadzenie pracy zdalnej oraz zdalnej edukacji.

Trudno będzie zatrzymać ten trend, co doskonale „obrazuje” również oferta rynkowa, w której nie brakuje urządzeń mobilnych stworzonych z myślą o różnych pokoleniach, np. smartfonach dla seniorów, jak i smartfonach edukacyjnych dla coraz młodszych dzieci.

Był to ostatni czas na to, żeby zawalczyć o lepszy zasięg w miejscach, gdzie nie wykazuje on wartości optymalnych.

Dodatkowo – problemem z wystawianiem nowych masztów GSM są protesty osób niezadowolonych z ich lokalizacji. Takie protesty pojawiły się również przy planowaniu umiejscowienia masztu dla Szybowic i okolicy. Ostatecznie udało się wypracować konsensus i maszt został zainstalowany.