Czy dodatek zrekompensuje drastyczne podwyżki cen energii?

Kolejne gospodarstwa domowe z niedowierzaniem przyjmują do wiadomości „cyfry”, które widnieją na rachunkach za energię elektryczną i gaz. Do tego dochodzą skokowe wzrosty cen żywności i innych artykułów codziennego użytku.

Inflacja bije kolejne rekordy, nienotowane od wielu lat.

Wzrost cen, stale zmniejszająca się siła nabywcza pieniądza… Do niedawna wydawały się kwestią nieomal historyczną – stąd dla wielu osób to wszystko, co aktualnie dzieje się w gospodarce jest wciąż trudne do uwierzenia i to mimo wystąpienia „czynnika” wzmagającego chaos również w gospodarce, jakim jest pandemia i związane z nią lockdowny oraz wprowadzane tarcze, które wiązały się z szybkim „wpompowywaniem” do obiegu dużych ilości pieniędzy.

Niezależnie od stanu świadomości ekonomicznej i powodów, dla których inflacja stała się faktem oraz oceny działań rządu w tym zakresie – wszyscy znajdujemy się w nowej rzeczywistości finansowej, z którą wiele rodzin może nie dać sobie rady.

W związku z tym wprowadzono działania osłonowe w postaci dodatku finansowego, który wesprze budżety kilku milionów najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych.

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna

Kto może liczyć na otrzymanie dodatku osłonowego i na jakich warunkach? Znane są już wszystkie szczegółowe założenia programu, dodatkowo – uruchomiona została specjalna infolinia dla gmin, dzięki której można będzie wyjaśnić wszystkie kwestie związane z programem.

Na dodatek osłonowy przeznaczono ponad cztery miliardy złotych z budżetu państwa. Jak szacuje rząd, dodatek zostanie wypłacony siedmiu milionom gospodarstw domowych.

Wysokość dodatku będzie uzależniona od liczby osób żyjących w danym gospodarstwie. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego dodatek zostanie wypłacony, jeśli jego przeciętne dochody miesięczne nie przekroczą 2100 zł, w przypadku gospodarstw wieloosobowych będzie to średni dochód w wysokości 1500 zł na osobę.

Ustawa wprowadzająca dodatek osłonowy (z 17 grudnia 2021 r.) nałożyła na gminy zadania związane z obsługą tego programu. Chodzi tu przede wszystkim o przyjmowanie wniosków oraz samą wypłatę dodatku.

Wniosek można złożyć do 31 października 2022 r. Jeśli złożymy go do 31 stycznia 2022 r., wówczas dodatek będzie wypłacony w dwóch równych ratach – do 31 marca oraz do 2 grudnia br.

Jak najskuteczniej, czyli samodzielnie bronić się przed inflacją? Oto kilka prostych sposobów na „szalejące” ceny.