Sezon biegowy czas zacząć

W ostatnich latach bieganie staje się coraz popularniejsze. Kalendarz imprez biegowych w całej Polsce pozwala uczestniczyć w wielu wydarzeniach o różnej skali trudności.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się biegi, które są organizowane w ramach rocznic ważnych wydarzeń historycznych oraz biegi, które upamiętniające ich bohaterów.

Jedną z pierwszych takich imprez biegowych w roku 2022 będzie Bieg Tropem Wilczym Ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Bieg odbędzie się 6 marca 2022 roku. Organizatorem wydarzenia jest Agencja Sportu i Promocji w Prudniku. Zawodnicy pobiegną przez Prudnicki Las. Start i metę zaplanowano przy Sanktuarium Świętego Józefa.

Bieg będzie się odbywał na dwóch trasach – krótszej i dłuższej. Pierwsza będzie liczyła 1963 metrów. Liczba ma wymiar symboliczny i dotyczy końcowej daty działalności żołnierzy antykomunistycznych, którzy do tego czasu prowadzili działania w ramach polskiego podziemia, i których pamięci poświęcony jest bieg. Druga trasa będzie dłuższa – bieg odbędzie się na dystansie 5000 m.

Ważny cel i sport

Wysiłek, który ma większe znaczenie, będący jednocześnie motywacją, to wartość, która przyciąga wielu ludzi w różnym wieku. Inicjatywa, która powołała do życia to wielkie wydarzenie sportowe i patriotyczne, którym stał się Bieg Tropem Wilczym Ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych miała na celu upamiętnić Żołnierzy Niezłomnych.

Pierwszy bieg miał miejsce w 2013 roku, dwa lata po ustanowieniu święta państwowego – Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Grupa pasjonatów i społeczników zorganizowała bieg, który odbył się na terenie lasu w okolicach Zalewu Zegrzyńskiego. W wydarzeniu wzięło udział pięćdziesięcioro uczestników. Już rok później zorganizowano bieg w takiej formule, w jakiej znamy go dzisiaj.

W Parku Skaryszewskim w Warszawie pobiegło 1500 sportowców. Od roku 2015 wydarzenie uzyskało wymiar ogólnopolski. W ostatnich latach w biegu bierze udział dziesiątki tysięcy osób w całej Polsce.

Od 2020 roku bieg odbywa się także poza granicami Polski, m.in. w Chicago, w Londynie, w Nowym Jorku, w Wiedniu, czy w Wilnie.

W roku 2022 wydarzenie zapowiada się również imponująco, o czym świadczy aktywna mapa, na której prezentowane są miejsca, w których bieg zostanie przeprowadzony.