Ciekawe upamiętnienie ważnego wydarzenia

W tym roku mija sto siedemdziesiąt lat od przybycia pierwszych franciszkanów do Prudnika. Od tego czasu zakonnicy aktywnie działają w regionie i współtworzą jego historię. W ciekawy sposób zdecydowano się upamiętnić ten ważny dla miasta rok – 1852.

W marcu 2022 roku, czyli dokładnie w rocznicę przybycia pierwszych zakonników posługujących zgodnie z regułą Zakonu Braci Mniejszych do Prudnika, otworzono instalację, nawiązującą do tego wydarzenia.

Instalacja przedstawia grupę kilku osób. Są to zakonnicy: Lotar, Kasper, Piotr, Justus oraz Dezydery oraz Juniper. Jeden z zakonników niesie przed sobą obraz.

Forma instalacji przykuwa wzrok i może zainteresować dziejami miasta, zarówno samych mieszkańców Prudnika i okolic, jak i turystów.

Z inicjatywą takiego, nietuzinkowego, uczczenia rocznicy przybycia pierwszych franciszkanów do Prudnika wyszli ojcowie franciszkanie, których pomysł spotkał się z zainteresowaniem władz powiatu prudnickiego.

Dzięki zaangażowaniu kilku podmiotów projekt mógł zostać zrealizowany.

Sztuka i kolejne wydawnictwo miejskie

Stworzenie instalacji okazało się inspirującym pomysłem na uhonorowanie rocznicy przybycia braci-założycieli klasztoru Franciszkanów w Prudniku. Nie jest to jedyna inicjatywa związana z tym ważnym wydarzeniem w historii miasta.

W ramach cieszącej się dużą popularnością mieszkańców powiatu i jego gości serii wydawniczej „Biblioteka Powiatu Prudnickiego” – opublikowano również nowe opracowanie, traktujące o lokalnej historii. Wydawnictwo nosi tytuł „Bracia Mniejsi Franciszkanie w Prudniku”.

Pasjonaci historii mogą dzięki tej publikacji poznać wiele ciekawych historii związanych z przybyciem franciszkanów do miasta i dalszych losów ich samych oraz dzieła, które w tym właśnie miejscu zaczęli realizować.

Historia to Twoja pasja? Więcej inspirujących opowieści o dawnych czasach znajdziesz na https://www.nieznanahistoria.pl/.