Akcja poboru krwi w Prudniku

Już w najbliższy poniedziałek, 4 kwietnia 2022 r., w Prudniku będzie miała miejsce akcja poboru krwi. Do miasta przyjedzie specjalistyczny bus, mobilna stacja poboru krwi, w której szybko i w pełni bezpiecznie można oddać swoją krew dla potrzebujących.

W Polsce pobór krwi jest możliwy tylko w przypadku wyrażenia na to dobrowolnej zgody. Jest to więc szczególnie istotny społecznie czyn, na dodatek – bardzo konkretny. Możemy być pewni, że decydując się na oddanie krwi, pomożemy komuś, kto będzie jej potrzebował.

Krew jest bezcennym naturalnym „preparatem”, którego nadal, mimo postępu medycyny i nowoczesnych technologii, nie można odtworzyć. Nie ma na całym świecie sztucznego preparatu, który mógłby zastąpić krew.

Oddanie krwi przez osobę zdrową jest bezpieczne, dlatego nie musimy się obawiać, że taka procedura w jakikolwiek sposób spowoduje uszczerbek na zdrowiu.

Krwiodawstwo dziś i kiedyś

W ostatnich latach nie jesteśmy tak zaangażowani w ruch honorowego krwiodawstwa jak jeszcze kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu. Bywały już niebezpieczne sytuacje, kiedy w stacjach krwiodawstwa brakowało określonych grup krwi.

Nie dopuśćmy do tego, żeby takie sytuacje zagrażały bezpieczeństwu osób, których życie i zdrowie jest ratowane, co nie może się często obyć właśnie bez krwi.

Dziś krew można oddawać nie tylko w centrach stacjonarnych, ale również podczas takich akcji, jak ta, która już niedługo zostanie przeprowadzona w Prudniku. Jej organizatorem jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, które skieruje do Prudnika specjalistyczny pojazd.

Krew można w nim będzie oddawać od godziny 9:00 do godziny 12:00. Krwiobus będzie zlokalizowany na parkingu przy LO. Przed oddaniem krwi przeprowadzany jest wywiad lekarski i wykonywane są podstawowe badania.