Marnowanie żywności nadal jest problemem?

W ostatnich latach jednym z problemów społecznych stało się marnowanie żywności. Dziś ta sytuacja może się zmienić, w związku z tym, że pierwszy raz od dłuższego czasu dynamicznie rosną ceny produktów żywnościowych, a co za tym idzie – większość z nas robi bardziej przemyślane zakupy, które być może wykluczą niewłaściwe traktowanie żywności.

Niestety, nie jest to najlepszy sposób na edukację społeczną w tym zakresie – zbyt wysokie ceny żywności mogą się przyczynić do tego, że osoby gorzej sytuowane będą nadmiernie oszczędzać na żywności, a przede wszystkim na jej jakości.

W cięższych czasach, od których większość z nas zdążyła się już odzwyczaić – jedynym sposobem na to, żeby je przetrwać w nie najgorszej kondycji jest „uruchomienie” najważniejszych zasobów społecznych, jakimi są: chęć niesienia pomocy, empatia, zauważanie problemów innych ludzi i konkretna pomoc.

Jak się okazuje – nie musi to być jedynie wpłata określonej kwoty na dany cel, ale również bardziej bezpośrednia pomoc, czyli np. podzielenie się tym, co mamy, bywa, że również w nadmiarze – czyli żywnością.

Popularna akcja społeczna teraz również w Prudniku

W ostatnich tygodniach większość z nas praktykowała i nadal praktykuje na co dzień „dzielenie się” – w związku z napływem wielu obywateli Ukrainny do Polski. Dramat wojny, z jaką zmagają się nasi sąsiedzi, uruchomił w nas wielkie pokłady współczucia, wyrażanego m.in. dzieleniem się ubraniami, żywnością, a nawet domem.

Być może ten odruch solidarności z potrzebującymi przypomni nam też o tym, żeby starać się nie marnować żywności, której nie spożytkujemy, a która może się okazać bardzo potrzebna innym.

Dzięki uruchomieniu w wielu polskich miastach takich projektów lokalnych jak jadłodzielnie, czy lodówki społeczne, można w najprostszy sposób podzielić się żywnością z potrzebującymi, a tym samym zminimalizować problem marnowania żywności.

W Prudniku uruchomiono właśnie lodówkę społeczną w ramach akcji „Dziel się i częstuj” (w mediach społecznościowych spopularyzowanej dzięki hasztagowi #dziel_się_i_częstuj). Lodówka znajduje się przy Ośrodku Pomocy Społecznej.

Zasady jej działania są bardzo proste – osoby, które dysponują „wolną” żywnością mogą zostawić ją w lodówce, a potrzebujący – bez konieczności wypełniania jakichkolwiek formalności – po prostu wziąć ją z lodówki.

Akcję rozpoczęto tuż przed Wielkanocą. Jak wiadomo, to głównie po świętach, okazuje się, że często dysponujemy za dużą ilością żywności, której musimy się pozbyć. Teraz można się nią podzielić.