Kierowcy nadal sięgają po alkohol

Długie weekendy, szczególnie świąteczne, powodują określone „reperkusje” na drogach, które są przepełnione powracającymi do domów kierowcami. Jak się okazuje – wciąż zbyt wielu z nich decyduje się na jazdę, będąc pod wpływem alkoholu. „Połączenie” pośpiechu i alkoholu to najgorszy z możliwych scenariuszy, które niejednokrotnie kończą się dramatycznie.

Znając te okoliczności, które co roku w określonych terminach determinują to, co dzieje się na drogach, policja przeprowadza specjalne akcje, które mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa użytkowników dróg.

Każdy zatrzymany nietrzeźwy kierowca to większa szansa na bezpieczny powrót do domu innych, odpowiedzialnych kierujących.

Jak przedstawiała się sytuacja na drogach Prudnika i powiatu podczas świąt i bezpośrednio po nich? Policja prowadziła działania na drogach, zarówno podczas świątecznego przedłużonego weekendu, jak i bezpośrednio po nim. Akcja „Trzeźwy poranek” zakończyła się interwencją wobec kilku kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu.

Setki kontroli drogowych

Zarówno akcja „Trzeźwy poranek”, jak i podejmowane wcześniej działania, pozwoliły skontrolować setki kierowców, z których kilku okazało się być pod wpływem alkoholu. Na szczęście w tym czasie nie doszło do żadnych poważniejszych zdarzeń drogowych, miała miejsce jedna kolizja, która okazała się niegroźna w skutkach.

Jak się okazało, nie tylko kierujący samochodami osobowymi mieli problem z alkoholem. Rekordzistą świątecznego weekendu został motorowerzysta w sile wieku, który miał w organizmie aż trzy promile alkoholu. Będąc w takim stanie, stanowił poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Policja podjęła wobec niego interwencję dzięki zgłoszeniu, jakiego dokonali zaniepokojeni stanem prowadzącego motorower starszego mężczyzny.

Pozostali kierowcy mieli ok. albo nieco ponad jeden promil alkoholu we krwi. Interwencje wobec nich podjęte zakończyły się odebraniem prawa jazdy, mandatami i skierowaniem spraw do sądu. Policja przypomina, że za jazdę po spożyciu napojów alkoholowych grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Więcej aktualnych informacji dla kierowców – w serwisie InfoDrogowe.pl.