Kwietniowe zawody rozpoczęły sezon dla miłośników dwóch kółek

23 kwietnia 2022 r. rozpoczął się sezon rowerowy w gminie Prudnik. W sobotnie przedpołudnie na trasie Turystycznego Rajdu Rowerowego „Śladami Franciszka Sumińskiego i Stanisława Szozdy” pojawili się pierwsi zawodnicy, którzy następnie pokonali cała trasę wyścigu inaugurującego sezon.

Była to już siódma edycja tej imprezy, cieszącej się zawsze dużym zainteresowaniem amatorów dwóch kółek i pięknych krajobrazów, czyli jazdy typowo turystycznej.

Świetne warunki do takiej aktywności stwarzają okolice Prudnika. Tam też wytyczono trasę tegorocznego rajdu rowerowego, która wiodła między innymi przez Moszczankę, Łąkę Prudnicką i Dębowiec, zahaczając też o Czechy do Koziej Góry i znajdującego się tu Sanktuarium św. Józefa w Prudniku.

Łączna do pokonania było ponad dwadzieścia kilometrów po terenie charakteryzującym się urozmaiconą rzeźbą Gór Opawskich. Trasa jest interesująca dla pasjonatów jazdy terenowej, m.in. dzięki stromym podjazdom, które zawsze stanowią wyzwanie dla rowerzystów, szczególnie w początkowej fazie nowego sezonu rajdowego.

Szczególna edycja rajdu

Prudnicki rajd zawsze stanowił swego rodzaju otwarcie dla rowerzystów, którzy uczestnicząc w nim, oficjalnie rozpoczynali sezon. Obecna edycja rajdu była jednak szczególna – niestety, bez udziału Franciszka Sumińskiego, który zmarł w 2021 roku. Pamięć wielkiego propagatora kolarstwa z Prudnika uczczono na początku rajdu – minutą ciszy.

Tegoroczny Turystyczny Rajd Rowerowy „Śladami Franciszka Sumińskiego i Stanisława Szozdy” zorganizowali wspólnie – Agencja Sportu i Promocji w Prudniku oraz prudnicki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego.

Impreza mimo nie najlepszej pogody cieszyła się dużym zainteresowaniem. Władze miasta chcą doprowadzić do tego, żeby rajd był jeszcze bardziej propagowany, nie tylko wśród entuzjastów kolarstwa z powiatu prudnickiego.