Seniorzy mogą się czuć bezpiecznie

Od kilku lat w całej Polsce prowadzone są programy mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa seniorów, szczególnie osób samotnych. Samorządy oferują swoim starszym i potrzebującym takiego wsparcia mieszkańcom tzw. opaski bezpieczeństwa, które można otrzymać za darmo.

Do tych gmin dołączyła niedawno gmina Głogówek w powiecie prudnickim. Już niedługo kilkudziesięciu seniorów z terenów tej gminy otrzyma takie właśnie bezpłatne opaski bezpieczeństwa.

Tak prosty środek, jakim jest opaska bezpieczeństwa, może uratować życia i nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. To prosty i zarazem skuteczny sposób na zachowanie większego bezpieczeństwa osób starszych.

Jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji i różnych zagrożeń zdrowotnych, osoba posiadająca opaskę może wcisnąć guzik alarmowy, co spowoduje szybką reakcję odpowiednich służb i jak pokazuje doświadczenie – zwiększenie szans na uratowanie zdrowia i życia.

Projekt w ramach programu „Korpus Wsparcia Seniorów”

Projekt opaski bezpieczeństwa może zostać zrealizowany dzięki pozyskaniu przez gminę Głogówek środków w ramach programu rządowego „Korpus Wsparcia Seniorów”, w edycji realizowanej w roku 2022.

Zakupu kilkudziesięciu opasek można było dokonać dzięki uzyskaniu kwoty dwudziestu kilku tysięcy złotych. Ta kwota wystarczy na wyposażenie w opaski więcej niż pięćdziesięciu seniorów.

Kto może zostać beneficjentem projektu? Są to osoby w wieku emerytalnym, które ukończyły sześćdziesiąty piąty rok życia, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie. Opaski mogą otrzymać seniorzy, którzy mieszkają sami albo z domownikami, którzy nie są w stanie zapewnić im należytej opieki.

Więcej informacji o programie udziela Ośrodek Pomocy Społecznej w Głogówku.