Zwiedzanie już możliwe

Wieża Woka to jeden z najważniejszych symboli Prudnika. Trudno jej nie zauważyć, gdy zwiedza się miasto. Jej sylwetka od razu przywodzi na myśl minione wieki i nie jest to fałszywy trop. Rzeczywiście, wieża jest chlubą Prudnika – została wybudowana w średniowieczu, jest pozostałością po zamku pochodzącym z XIII wieku.

Wieża Woka jest najstarszym zabytkiem miasta i równocześnie – jednym z najstarszych zachowanych do czasów współczesnych zabytkiem tego typu w całej Polsce.

Nazwa zabytku, jak nietrudno się domyślić, pochodzi od imienia fundatora – i tak rzeczywiście jest. Za budowę wieży odpowiedzialny jest Wok z Rosenberga, który podjął się tego dzieła w 1255 roku.

Charakterystyczny kształt wieży kojarzony jest z jej funkcją obronną. Wieża stanowiła jeden z elementów fortyfikacji zamku, a właściwie twierdzy, wybudowanej przez Woka z Rosenberga w celach obronnych.

Solidna konstrukcja i świetny punkt widokowy

Grube mury Wieży Woka pozwalały zachować linię obrony zamku nawet wtedy, gdy reszta budowli była narażona na poważne straty ze strony napastników. Dziś możemy się cieszyć cennym widokiem tej dawnej budowli właśnie dzięki solidności konstrukcji i materiałów, użytych do budowy wieży.

Nie tylko mocne i grube mury, ale również wejście do wnętrza wieży na dużej wysokości pozwalały zachować budowli „status” wyjątkowo trudnej, a wręcz niemożliwej do zdobycia.

Wieża Woka zachwyca również na nas, współczesnych, przyzwyczajonych do różnych stylów architektonicznych i mogących podziwiać budowle pochodzące z kolejnych wieków, jednak wywodzące się ze średniowiecza, monumentalne i wyjątkowo mocne budynki o charakterze obronnym, wciąż robią wyjątkowe wrażenie, które przywodzi na myśl historię i jej pasjonujące karty, „zaklęte” w architekturze z dawano minionych wieków.

Wieża Woka liczy sobie nieco ponad 40 metrów, została pieczołowicie odnowiona kilkanaście lat temu.

Od 14 maja mieszkańcy Prudnika i turyści mogą ją ponownie zwiedzać. Tego dnia rozpoczął się nowy sezon turystyczny, który potrwa do końca września br.

Obiekt udostępniony jest do zwiedzania od wtorku do piątku w godzinach: 12:00 – 16:00, a w weekendy do godziny 18:00.

Więcej pomysłów na udane wakacje znajdziesz na InfoPodróże.pl.