Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego w Prudniku

Po dwóch latach przerwy albo działania w znacznie ograniczonym zakresie, do kalendarza imprez wielu miast i regionów wracają cieszące się dużą popularnością wydarzenia, a takim jest bez wątpienia Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego, która odbywa się w Prudniku.

Edycja 2022 okazała się dużym sukcesem. Nie może być inaczej – w przypadku imprez odbywających się w miesiącu tak pozytywnym jak czerwiec, w przededniu wakacji, kiedy dopisuje dobra aura i humory.

Rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa od kilku czy też kilkunastu lat przeżywają swój renesans, o czym świadczy liczba podobnych wydarzeń, odbywających się w całej Polsce, również w regionach przygranicznych – od wiosny do jesieni.

Organizatorzy takich imprez, zazwyczaj plenerowych, nigdy nie narzekają na brak frekwencji. Podobnie było kilka dni temu w Prudniku, gdzie spotkali się twórcy ludowi z Polski i z Czech.

W tym roku, wystawa cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem niż wcześniej, z uwagi na przymusową przerwę.

Międzynarodowe święto

W uroczystym otwarciu wydarzenia udział wzięli przedstawiciele wielu miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Prudnikiem, który cieszy się dużym uznaniem jako organizator Wystawy. Gośćmi miasta byli samorządowcy z czeskich: Karniowa i Bruntala, niemieckiego Northeim oraz ukraińskiego miasta Nadwórna.

Imprezy takie jak Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego mają na celu zarówno propagowanie twórczości ludowej, która bazuje na wielowiekowej i wielopokoleniowej tradycji, jak i wymianę doświadczeń między regionami i krajami oraz rozwój wzajemnej współpracy. Stąd liczna obecność na prudnickim święcie delegacji z innych państw i samorządów.

Wystawa – jak zawsze – cieszyła się również uznaniem zwiedzających, którzy cenią sobie możliwość nabycia wyjątkowych produktów, których na pewno nie znajdzie się w typowych sklepach.

W dzisiejszych czasach, kiedy co prawda nie brakuje towaru w różnych kategoriach, ale jest on produkowany w sposób masowy, szczególnie cenimy sobie możliwość nabywania rzeczy niepowtarzalnych i jedynych w swoim rodzaju, a taką możliwość dają nam różnego rodzaju festiwale, wystawy i przeglądy kultury ludowej.