Wiele niewykorzystanych bonów turystycznych

W całej Polsce, w tym również w województwie opolskim, nadal wiele tzw. bonów turystycznych, nie zostało wykorzystanych, co oznacza, że nie wszyscy są zainteresowani możliwością państwowego dofinansowania wakacyjnego wypoczynku.

Uprawnienie to dotyczy jedynie dzieci. Zostało wprowadzone jako pewnego rodzaju „remedium” na problemy branży turystycznej, spowodowane radykalnymi obostrzeniami pandemicznymi.

Lockdown był szczególnie dotkliwy dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i innych związanych z obsługą ruchu turystycznego, który jak pamiętamy, został na pewien czas całkowicie wstrzymany, a otrzymane przez niektóre podmioty tzw. tarcze covidowe okazały się dalece niewystarczające, aby móc przywrócić działalność na właściwe tory, sprzed wiosny 2020 r.

Bon turystyczny miał zachęcić Polaków posiadających dzieci do tego, żeby spędzić w Polsce czas wakacji i tu „zostawić” środki z bonu, aby w ten sposób podreperować stan polskiej branży turystycznej i gastronomicznej. Bon przysługuje na każde dziecko w rodzinie.

Dlaczego bon turystyczny nie cieszy się popularnością?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że niedługo program związany z bonem turystycznym zostanie zakończony i nie będzie można później skorzystać z przeznaczonych na ten cel środków.

Setki tysięcy bonów w całej Polsce nadal oczekuje na aktywowanie. Dlaczego program nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem jak zaraz po jego wprowadzeniu i po przekroczeniu połowy wakacji w 2022 r., również na Opolszczyźnie pozostało do wykorzystania kilkanaście tysięcy bonów (opiewających na ponad dwanaście milionów złotych)?

Wiele wskazuje na to, że największy od ponad dwudziestu lat wzrost cen i szalejąca inflacja doprowadziły do tego, że nawet 500 zł „przypadające” na każde dziecko w rodzinie, w wielu przypadkach, jest niewystarczające, aby zrekompensować koszty konieczne do zorganizowania choćby kilkudniowego wypoczynku dla kilku osób.

Być może nie wszyscy wiedzą o tym, że z bonu można skorzystać również wtedy, gdy zaplanujemy jednodniowy wyjazd bez noclegu, jeśli w jego ramach skorzystamy jednocześnie z usługi transportu oraz zwiedzania.

Program kończy się 30 września 2022 r.