XV Jazz Prudnik Festival

To był wyjątkowy – i jak zawsze od piętnastu lat – bardzo oczekiwany weekend w Prudniku. A to za sprawą jednego z największych letnich festiwali jazzowych w Polsce. W tym roku musiało być szczególnie – jubileuszowa edycja nie zdarza się często, dlatego program też był szczególnie atrakcyjny.

Przez trzy dni prudniccy (i nie tylko) miłośnicy brzmień jazzowych i okołojazzowych mieli okazję nie tylko podziwiać kunszt artystów, ale również wziąć udział w prowadzonych przez nich warsztatach.

Program przygotowany przez organizatora, czyli Prudnicki Ośrodek Kultury, okazał się strzałem w dziesiątkę. Jazzowy weekend w Prudniku należał do najbardziej atrakcyjnych i inspirujących tego lata.

Wyjątkowo bogaty był program wydarzeń towarzyszących głównej imprezie. Odbywały się nie tylko warsztaty muzyczne, ale również plastyczne oraz pokaz filmu. Ciekawą inicjatywą okazała się również czytelnia festiwalowa.

Patronem medialnym prudnickiego festiwalu było Radio Opole. Wstęp na wydarzenia festiwalowe był wolny.

Jazzowe klimaty

Gwiazdami właśnie zakończonej imprezy byli: Grażyna Łobaszewska i zespół Ajagore, Marta Król i Tribute to The Police, Karen Edwards (z zespołem) oraz Funk de Nite & Andy Ninvalle.

Już pierwszego dnia festiwalu można było wziąć udział w warsztatach z Grażyną Łobaszewską. Dla artystki rok 2022 jest szczególny – właśnie teraz jedna z najlepszych polskich wokalistek jazzowych obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia pracy twórczej.

Zarówno pierwszego, jak i podczas kolejnych dni festiwalowych oprócz wieczornych koncertów miało miejsce wiele innych inicjatyw, takich jak warsztaty graffiti – z jazzem w tle.

Na terenie Prudnickiego Ośrodka Kultury zlokalizowano również Strefę Chillout, w której można było odpocząć i coś przekąsić. Dla najmłodszych fanów jazzu zorganizowano Strefę Dziecka, w której mogli się bawić, oczywiście przy dźwiękach muzyki jazzowej.

Jednym z ciekawszych punktów programu XV Prudnik Jazz Festival był pokaz filmu Juliusza Machulskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.

Następny festiwal – już za rok!