Akcja Safety Days w Prudniku

21 września, w całej Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, odbyła się wspólna akcja służb – Policji i Straży Pożarnej. Mowa o ROADPOL Safety Days, w ramach której aktywnie promowano bezpieczne zachowania na drogach. Kierowcy dopuszczający się wykroczeń, w tym przede wszystkim przekroczenia dozwolonej szybkości, nie otrzymywali mandatu.

W zamian za to mogli przypomnieć sobie podstawowe umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Warto pamiętać, że to właśnie od nich w największym stopniu zależy to, czy mniej ludzi straci życie lub zdrowie w związku z niebezpiecznymi wydarzeniami drogowymi.

Kierowca jest najczęściej pierwszą osobą obecną na miejscu wypadku i jego prawidłowa postawa, czyli umiejętne udzielenie pomocy, pozwala często uratować ofierze wypadku życie.

W teorii – każdy kierowca powinien być przygotowany na taką ewentualność, każdy również musi poznać podstawy udzielania pierwszej pomocy, jednak zdarza się, że po jakimś czasie, tak naprawdę, zapominamy o tym, jak powinny wyglądać czynności ratujące życie.

Udana współpraca KPP i KP PSP w Prudniku

Policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Prudniku i strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w tym mieście przeprowadzili wspólnie akcję „Safety Days”. Na terenie powiatu odbyła się ona na drodze krajowej nr 40.

Kierowcy, którzy tego dnia zostali zatrzymani w związku z przekroczeniem prędkości, tym razem nie otrzymali mandatu. Zamiast niego mieli okazję, dzięki strażakom, odświeżyć swoje umiejętności z zakresu niezbędnych czynności, jakie należy podjąć, gdy dojdzie do wypadku i w związku z tym pojawi się konieczność udzielenia pomocy poszkodowanym.

Akcje taka, jak prowadzona kilka dni temu w wielu krajach, ma na celu jak największe ograniczenie śmiertelności w wypadkach drogowych. Docelowo – służby takie jak policja i straż chcą doprowadzić do tego, żeby mogła zostać jak najszybciej zrealizowana wizja – „zero ofiar ze skutkiem śmiertelnym”.

Więcej informacji ważnych dla kierowców znajdziesz w serwisie NaDrogach.pl.