Trwają przygotowania do dystrybucji węgla

Dzięki specjalnej ustawie przyjętej przez Sejm, gminy w całej Polsce będą mogły przystąpić do programu dystrybucji tańszego węgla dla swoich mieszkańców.

W tym gronie znalazła się również Gmina Prudnik. Kilka dni temu władze gminy zapowiedziały, że sprzedaż będzie prowadzona. Wszystko jest przygotowane na realizację planów, które zostały właśnie unormowane w ustawie o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

Sam tytuł ustawy wskazuje zarówno na przedmiot, jak i podmiot sprzedaży. Tańszy węgiel ma być udostępniony gospodarstwom domowym, które od dłuższego czasu zmagają się z rosnącymi kosztami życia, w tym cenami podstawowych produktów i usług.

Jedną z podstawowych potrzeb każdej rodziny jest zapewnienie sobie odpowiedniego poziomu ciepła podczas chłodniejszych miesięcy w roku, które właśnie się zbliżają.

Jak będzie wyglądała sprzedaż węgla w Prudniku

Gmina już od pewnego czasu przygotowywała się organizacyjnie na możliwość sprzedaży węgla w cenach niższych niż rynkowe. W mediach ogólnopolskich temat możliwości takiej sprzedaży pojawił się już jakiś czas temu – i rzeczywiście, kilka dni temu doszło do uchwalenia ustawy, która pozwoli gminom realizować sprzedaż na rzecz mieszkańców.

W Prudniku już niedługo zostanie uruchomiony punkt sprzedaży węgla. Zarówno organizacyjnie, jak i infrastrukturalnie miasto jest przygotowane na taką akcję.

Prudnik posiada odpowiednie miejsce i sprzęt, w tym m.in. specjalistyczną wagę.

Zgodnie z ustawą gminy i inne uprawnione podmioty będą mogły kupować węgiel w cenie 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł.

Gmina powinna posiadać warunki techniczne do realizacji dystrybucji i sprzedaży węgla. Konieczny będzie także odbiór węgla samodzielnie przez gminę.