Przygotowania do 1 listopada 2022 r.

Zbliżają się jedne z najważniejszych w polskiej tradycji świąt – Wszystkich Świętych i Zaduszki. W związku z tym, jak co roku, we wszystkich miejscowościach samorządowy prowadzą różne prace, które mają na celu odpowiednio zorganizować ruch samochodów i pieszych w pobliżu cmentarzy, ale to nie wszystko.

Oprócz policyjnej akcji „Znicz”, która tradycyjnie prowadzona będzie na drogach w całej Polsce, szczególnie przy cmentarzach, realizowanych jest wiele innych prac. Pośród nich na uwagę zasługują te, które mają na uwadze zwiększenie efektywności ruchu w okolicach nekropolii.

Wiele miast organizuje specjalny transport komunalny – zwiększana jest liczba kursów prowadzących do cmentarzy, czasem usługi transportu publicznego oferowane są także za darmo.

Równie ważne jest zachowanie porządku na samych cmentarzach. Nawet w mniejszych miastach niektórzy odwiedzjący mogą mieć problem ze znalezieniem grobu swoich bliskich – m.in. z uwagi na to, że cmentarze stale się rozbudowują.

Dlatego coraz częściej proponowane są usługi internetowe, dzięki którym można łatwiej znaleźć grób. W tym roku taka usługa będzie dostępna również dla mieszkańców i gości Prudnika.

Grobonet już w Prudniku

Święto Zmarłych w Prudniku, w tym roku, będzie lepiej zorganizowane dzięki nowej usłudze, przygotowanej przez Zakład Usług Komunalnych. Jest to internetowa wyszukiwarka grobów, czyli Grobonet.

Takie rozwiązanie przyjęło się już w wielu innych miejscowościach w Polsce i jak się okazuje sprawdza się nie tylko w przypadku największych aglomeracji i nekropolii, ale również mniejszych miast oraz wsi – z uwagi na zmiany zachodzące na cmentarzach oraz tego, że często odwiedzamy mogiły naszych bliskich tylko raz w roku, ponieważ mieszkamy daleko.

W takich przypadkach często trudno jest znaleźć grób bliskiego, szczególnie, jeśli mogiłę wystawiono już kilkadziesiąt lat temu.

Grobonet pozwala bardzo szybko znaleźć numer grobu i alejkę, w której się znajduje, dlatego bez problemu możemy szybko odwiedzić groby bliskich osób i poświęcić więcej czasu na zapalenie zniczy, modlitwę i chwilę zadumy.