Znajdująca się w gminie Prudnik infrastruktura oświetleniowa przejdzie gruntowną transformację, zastępując wszystkie tradycyjne latarnie uliczne nowoczesnymi źródłami światła LED. Stawiając na trwałość i ekologiczny aspekt tych lamp, samorząd szuka również oszczędności. Po dwa razy gmina aplikowała o fundusze na ten cel z rządowej puli Polski Ład, z której otrzymała dofinansowanie w dwóch naborach wniosków. Pierwsza dotacja wyniosła niemal 4,2 mln zł i została przeznaczona na unowocześnienie systemu oświetlenia ulicznego w Prudniku.

Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, informuje, że w najnowszym naborze udało się zdobyć kolejne prawie 1,7 mln zł. – Planujemy przeprowadzić pełną wymianę aktualnego systemu oświetleniowy na nowoczesne diody LED. Dotyczy to zwłaszcza słupów oświetleniowych, które nie są własnością samorządu – wyjaśnia Zawiślak. W ramach transformacji zamierza się wymienić ponad tysiąc opraw, szczególnie na terenach wiejskich, czyniąc je bezpieczniej dla użytkowników. – To spowoduje, że praktycznie całość oświetlenia drogowego na terenie naszej gminy zostanie zmodernizowana – dodaje burmistrz.

Zakończenie tego ambitnego projektu modernizacji oświetlenia ulicznego przewidziane jest na następny rok. Szacuje się, że zmiana systemu oświetleniowego spowoduje obniżenie zużycia energii elektrycznej aż o około 30 procent. Mimo że według burmistrza Prudnika oszczędności dla gminy nie będą znaczące, to jednak pozwolą zahamować wzrost wydatków związanych z utrzymaniem oświetlenia drogowego.