Podczas VII Turnieju Piłki Siatkowej IPA, który odbył się w Prudniku, uczestnicy nie tylko rywalizowali ze sobą, ale też zbierali fundusze na walkę z nowotworami. W turnieju udział wzięło osiem drużyn, składających się z członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA), przedstawicieli samorządu i leśników. Motto zawodów brzmiało: „I ty możesz komuś uratować życie” i podkreślało główny cel imprezy, jakim była rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Dane zgromadzone podczas wydarzenia zostaną przekazane do Fundacji DKMS, której kluczowym zadaniem jest zwalczanie nowotworów krwi. Jak wyjaśnił Mateusz Małek – członek prudnickiej policji i lider lokalnego oddziału stowarzyszenia IPA – pomysł na takie działania zrodził się, gdy dowiedzieli się o chorobie żony jednego z ich kolegów. Pragnąc wesprzeć jej walkę z rakiem, postanowili zaangażować się w pomoc nie tylko jej, ale również innym osobom walczącym z tą straszną chorobą. Turniej stał się więc okazją do przyciągnięcia wolontariuszy DKMS i zarejestrowania nowych potencjalnych dawców.

W trakcie zawodów, dzięki zaangażowaniu uczniów Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku, udało się zarejestrować aż 17 potencjalnych dawców szpiku. Jak podkreśla Paweł Drachal z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu, uczestnictwo w tym turnieju jest dla nich nie tylko sportową rywalizacją, ale przede wszystkim możliwością wsparcia szczytnych celów. Policjanci z IPA regionu Kędzierzyn-Koźle, oprócz zbierania funduszy na rzecz kolegi dotkniętego chorobą nowotworową, angażują się również w pomoc miejscowym domom dziecka oraz schroniskom dla zwierząt, stając na straży dobra lokalnej społeczności.