W południe 19 stycznia, Grzegorz Zawiślak – burmistrz Prudnika, za pomocą mediów społecznościowych złożył oświadczenie, w którym zapowiada swój udział w najbliższych wyborach samorządowych. Kierujący dotychczas miastem skierował do mieszkańców komunikat, w którym deklaruje ponowne ubieganie się o przywództwo w Prudniku. Tego samego dnia podobne stanowisko zajął Piotr Bujak, burmistrz miasta Głogówka.

Zawiślak, w swoim oficjalnym ogłoszeniu, stwierdził: „Chciałem rozproszyć wszelkie niejasności i spekulacje. W związku z zaplanowanymi na 7 kwietnia wyborami samorządowymi, mam zamiar kontynuować starania o ten cenny urząd burmistrza Prudnika. Jak poprzednio, jestem niezależnym kandydatem, nie reprezentuję żadnej partii politycznej. Czekają nas duże wyzwania, a także rekordowy budżet do realizacji. Naszym celem jest przekształcenie Prudnika na lepsze miejsce do życia, ponieważ Prudnik to my – mieszkańcy”.

Grzegorz Zawiślak będzie startował z ramienia Porozumienia Samorządowego Powiatu Prudnickiego, które zostało założone w marcu 2023 roku. Inicjatywa utworzenia tego porozumienia wyszła od burmistrzów Prudnika – Grzegorza Zawiślaka i Jarosława Szóstki, a także Piotra Bujaka, burmistrza Głogówka. Komitet prawdopodobnie zaproponuje również własne osoby do rad samorządowych.

Piotr Bujak ogłosił swoją kandydaturę w dniu, w którym premier Donald Tusk ujawnił datę wyborów – 15 stycznia.