Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku podjął inicjatywę organizacji obchodów Światowego Dnia Pszczół. Celem tej inicjatywy jest podkreślenie roli, jaką te owady odgrywają w naszym ekosystemie, a także w procesie produkcji żywności. Szkoła w Prudniku jest wyjątkowa w skali kraju ze względu na prowadzenie edukacji z zakresu pszczelarstwa, co obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę tego zawodu.

Prowadzone przez nas uroczystości z okazji Dnia Pszczół mają charakter przede wszystkim edukacyjny – tłumaczy Elżbieta Szwadowska, pedagog specjalizująca się w nauczaniu przedmiotów zawodowych w ramach prudnickiego Zespołu Szkół Rolniczych. – Nasze dążenia skierowane są ku temu, aby dzieci i młodzież przestały obawiać się pszczół, nie niszczyły ich i zaczęły postrzegać je w pozytywnym świetle. To dzięki tym owadom mamy dostęp do żywności.

Jarosław Gerczak, pszczelarz z Moszczanki, który prowadzi pasiekę przy szkole rolniczej w Prudniku, jest przekonany o istotnym wpływie ludzi na środowisko. – Możemy wspierać pszczoły, na przykład poprzez uprawę roślin miododajnych. Nieodpowiednie stosowanie środków chemicznych, takich jak opryski, może mieć negatywny wpływ na te owady. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim czasie ich stosowania.

W 2017 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zaakceptowała propozycję Słowenii, by ustanowić 20 maja Światowym Dniem Pszczół. Szacunki wskazują, że pszczółki, zapylając 77% gatunków roślin, przyczyniają się do produkcji jednej trzeciej globalnej żywności.