Gminny żłobek zlokalizowany w Głuchołazach dokonał ekspansji swojej przestrzeni, zwiększając liczbę dostępnych miejsc o 40. Przenosiny do większych pomieszczeń pozwoliły na zapewnienie miejsca dla każdego zainteresowanego.

Obecnie, żłobek w Głuchołazach rozciąga się na całość budynku umiejscowionego przy Alei Jana Pawła II. Dawniej znajdowały się tam również biura samorządowe oraz świetlica socjoterapeutyczna. Świetlica została przeniesiona do nowego miejsca, a opuszczone pokoje zostały poddane renowacji i przebudowie. Remontowane pomieszczenia zostały oficjalnie przekazane najmłodszym użytkownikom podczas ceremonii, która odbyła się w piątek 21 czerwca.

Po zakończeniu procesu rozbudowy, liczba miejsc dostępnych w żłobku wzrosła do 125. Jak informuje dyrektor placówki Małgorzata Zborowska, lista rezerwowa jest teraz pusta – wcześniej figurowało na niej blisko 30 dzieci. „Prowadzimy nabór na kolejny rok od września, mam nadzieję jednak, że w każdej grupie zostanie po kilka wolnych miejsc. To było celem naszej modernizacji, żeby utworzyć trochę miejsc rezerwowych.” – mówi Zborowska.

Brak dostępnych miejsc w żłobku stanowił dotychczas poważne wyzwanie dla rodziców. Wielu z nich musiało porzucić swoje plany zawodowe, polegając na wsparciu ze strony rodziny lub wynajmując opiekunkę za znacznie wyższą opłatą w porównaniu do żłobka.

„W styczniu zgłosiłam się do rekrutacji i w lipcu dowiedziałam się, że mam miejsce. We wrześniu moja córeczka została przyjęta do żłobka” – dzieli się swoim doświadczeniem Joanna Trębacz z Głuchołaz, mama małej Poli. „Ja w tym czasie nie pracowałam. Teraz, dzięki żłobkowi, mogę pracować.” – dodaje pani Joanna.